Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Dobre maniery – co to takiego?
Poprzez DOBRE MANIERY rozumiemy taki sposób zachowania się i traktowania innych, który akceptowany jest przez ogół społeczeństwa. Dobre maniery pozwolą nam godnie żyć, a co ważniejsze, dostrzegać wokół siebie innych ludzi i ich potrzeby. Stanie się tak, ponieważ dobre maniery zawsze wydobywają z człowieka tylko dobro.

W dzisiejszym świecie chcemy „żyć na luzie”, być wolni, żyć wygodnie, cieszyć się życiem i „używać życia”. Rodzi się zatem pytanie: po co nam do tego dobre maniery? Czy warto o nich mówić? Czy warto je propagować w dzisiejszym świecie? A jednak są one nieodzowne. To one decydują o tym, czy jesteśmy ludźmi, a może - czy stajemy się ludźmi, bo jak mówi znane powiedzenie „Człowiek to brzmi dumnie, a jednak bardzo trudno być człowiekiem”. Dlatego bardzo ważną sprawą jest nauczyć dziecko, że zawsze warto być kulturalnym!

W jaki sposób nauczyć dziecko grzecznego zachowania?

  • Sam bądź dla niego przykładem. Jeżeli dziecko słyszy, że ty sam używasz słów takich jak „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam” to nauczy się od ciebie, że należy się nimi posługiwać. Bądź konsekwentny. Nauka dobrych manier, podobnie jak mycie zębów powinna być stosowana na codzień.
  • Ucząc dziecko poprawnego zachowania rób to w sposób konkretny i pozytywny. Jeżeli córka/syn mówi podniesionym głosem, to zwróć jej uwagę, że należy ściszyć głos zamiast upominać ją, żeby nie krzyczała. Naucz dzieci w jaki sposób grzecznie odbierać telefon.
  • Łagodnie przypominaj dziecku o dobrych manierach i ćwicz z nim w domu właściwe zachowania. Możesz zaproponować zabawę we wzajemne witanie się i dawanie sobie pierwszeństwa. Dla dziecka może być to śmieszne, że jego tata wita się z nim przez podanie ręki, mówiąc „Dzień dobry Jasiu”, ale taki gest rozbudzi w nim poczucie ważności i równości z dorosłymi. Przestrzeganie dobrych manier podczas posiłków w domu nauczy dziecko, jak należy właściwie zachowywać się przy stole, co może okazać się przydatne, gdy zacznie jadać posiłki poza domem.
  • Wytłumacz dziecku, czego nie wypada robić w towarzystwie. Dzieci są z reguły szczere, ale brakuje im taktu. Nauczenie dziecka wyczucia i wpojenie mu tego, jakie słowa i zachowania są akceptowane, a jakie mogą sprawić komuś przykrość jest procesem wymagającym czasu i systematycznego wysiłku.
  • Okazuj wyrozumiałość, gdy dziecko popełnia błędy. Dzieci, jeżeli są czymś podekscytowane, mogą przerywać innym, a gdy są smutne mogą zamykać się w sobie i nie chcieć rozmawiać z nieznajomą osobą. Jeżeli uważasz, że należy zwrócić dziecku uwagę, zrób to na osobności, aby go nie upokarzać i nie stawiać osób postronnych w niezręcznej sytuacji.   W jaki sposób postępować, gdy dziecko jest niegrzeczne?
  • Nie wywieraj na dziecko presji, szczególnie wtedy, gdy jest rozdrażnione. Wymuszanie od dziecka przeprosin wzmaga jego niechęć i upór, a nawet jeżeli przeprosi, to takie przeprosiny nie będą wiele warte. Lepiej odczekać i później porozmawiać z dzieckiem o jego zachowaniu.
  • Bądź świadoma tego, jakie programy telewizyjne ogląda twoje dziecko i jakich słucha audycji. W różnych programach telewizyjnych i na filmach aroganckie zachowania przedstawiane są jako dowcipne i inteligentne. Telewizja wywiera ogromny wpływ na dzieci nawet wtedy, gdy nie oglądają one programu z zaangażowaniem, a są tylko jego biernymi odbiorcami.
  • Jeżeli to konieczne, poszukaj pomocy specjalisty. Dzieci, które regularnie zachowują się arogancko w stosunku do innych ludzi mogą potrzebować pomocy psychologa. Brak akceptacji w rodzinie lub w grupie rówieśników może zmniejszyć szansę dziecka na jego sukces w szkole i znacznie pogorszyć ogólne samopoczucie. Jeżeli dziecko w sposób ciągły i konsekwentny okazuje brak wrażliwości na uczucia innych, porozmawiaj o tym z psychologiem.


Polecane pozycje książkowe:
Joanna Krzyżanek, Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci, Wydawnictwo: Publicat S.A.
Agnieszka Frączek, DOBRE OBYCZAJE. Czyli w lekkim tonie o bon tonie, Wydawnictwo: Arkady

 

Źródło: Internet
Zebrała A. Rawska